poniedziałek, 20 czerwca 2016

cylindry - ręce układu hydraulicznego

Siłowniki hydrauliczne (zwany również liniowy silnik hydrauliczny) jest siłownik mechaniczny, który jest używany do uzyskania jednokierunkowego siłę poprzez jednokierunkowy ruchu posuwistym. Ma wiele zastosowań, szczególnie w maszynach budowlanych, rolniczych oraz maszynach drogowych, urządzeniach mobilnych i stacjonarnych, liniach produkcyjnych oraz inżynierii lądowej i wodnej oraz górnictwie elementy / części z jakich składa się siłownik:

  • cylinder
  • dno cylindra
  • dławnica 
  • tłok 
  • przyłącza
  • elementy mocujące
  • uszczelniacze i prowadnice
  • tłoczysko najczęściej chromowane
  • ewentualnie liniowe sensory pomiaru wysunięcia tłoka

  procedury naprawy siłowników:
  • Demontaż / wypięcie siłownika z układu hydraulicznego
  • Diagnoza
  • Naprawa lub wymiana uszkodzonych części
  • Przebudowa

Najczęściej występujące siłowniki hydrauliczne to siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania:

1. jednostronnego działania dzielimy na:
  • tłokowe
  • nurnikowe
  • teleskopowe 
2. dwustronnego działania dzielimy na:
  • z jednostronnym tłoczyskiem
  • z dwustronnym tłoczyskiem
  • teleskopowe

 

Działanie cylindrów hydraulicznych:Siłowniki hydrauliczne uzyskują swą moc od płynu hydraulicznego pod ciśnieniem, którym jest zazwyczaj olej. Cylinder hydrauliczny składa się z rury cylindrycznej, w którym tłok połączony z tłoczyskiem porusza się tam i z powrotem. Cylinder jest zamknięty na jednym końcu za pomocą dna cylindra, a drugi od strony dławnicy, z której wychodzi tłoczysko z cylindra. Tłok posiada przesuwne pierścienie tzw. prowadnice i uszczelki. Tłok dzieli wnętrze cylindra na dwie komory, dolna komora (zaślepka) oraz komory bocznej tłoczyska 
Elementy mocujące tj. kołnierz, ucho wahliwe itp, przyłącza, muszą być ustawione tak aby był możliwy montaż siłownika do układu. Przy dwustronnych siłownikach tłoczysko ma również za zadanie po podłączeniu do układu hydraulicznego w zależności od jego przeznaczenia w maszynie zarówno do pchania jak i ciągnięcia. Cylinder hydrauliczny siłownik lub "silnik" napędzany jest zasilaczem hydraulicznym lub wewnętrznym układem hydraulicznym na stałe wbudowanym w układ jakim jest pompa hydrauliczna, która daje w stały lub zmienny przepływu oleju do siłownika hydraulicznego, aby przesunąć tłok. Tłok wypycha olej w drugiej komorze z powrotem do zbiornika. Jeśli założymy, że olej wypycha tłoczysko, podczas wydłużania skoku, a ciśnienie oleju w / koniec głowicy koniec pręta wynosi około zera, siła F na tłoczysku równa P Ciśnienie w czasach cylindrowych powierzchnia tłoka A:

    
F = P ⋅ odpowiedzi {\ displaystyle F = P \ cdot A} F = P \ cdot Różnica siły cofania dla dwustronnie działających cylindrów pojedynczego tłoczyska, gdy ciśnienie wejściowe i wyjściowe są odwrócone, to różnica sił obu stronach tłoka wynikać z jednej strony tłoka, jest pokryte przez tłoczysko z nim związane. Tłoczysko w wewnętrznej części cylindra zmniejsza powierzchnię tłoczonego oleju o swoje wymiary i zmniejsza siłę ciągnącą, które mogą być stosowane przy skoku podczas składania się siłownika . [2]Podczas suwu wycofywania, w przypadku olej jest pompowany od strony dławnicy  na końcu tłoczyska i olej wraz z tłoczyskiem płynie z powrotem do zbiornika bez ciśnienia, ciśnienie płynu na końcu tłoczyska (docisku) / ( powierzchnia tłoczyska):

    
P = F p A p - Ar {\ displaystyle P = {\ frac {F_ {s}} {A_ {p} -A_ {r}}}} P = {\ frac {F_ {s}} {{A_ par}}}gdzie P jest ciśnieniem płynu, FP jest siła ciągnąca, Ap jest polem powierzchni powierzchnia tłoka, a Ar jest powierzchnia przekroju poprzecznego tłoczyska.Dla dwustronnego działania, siłowniki dwustronnie zakończone tłoczyskiem, gdy powierzchnia tłoka jest równomiernie pokryta przez tłoczysko o równej wielkości po obu stronach końca tłoczysk, nie ma żadnej różnicy siły. Takie rury cylindryczne zazwyczaj mają swoje zastosowanie, gdy cylinder umieszczony jest na nieruchomej powierzchni.
Główną funkcją korpusu cylindra jest utrzymywanie ciśnienia w cylindrze. Tuleja cylindra - siłownika hydraulicznego jest wykonany z bezszwowej rury cylindrycznej. Cylinder / Korpus szlifowany wewnętrznie typowej chropowatości powierzchni od 4 do 16mic. i różnej dokładności - w zależności od producenta. Nominalne ciśnienie dla siłownika jest obliczane w celu optymalizacji ciśnienia w układzie do nominalnego ciśnienia pracy wytworzonego siłownika




zdjęcia ze strony firmy:
PHU METAL-SERW
www.metalserw.pl
ul. Grunwaldzka 1c
74-400 Dębno


Jak podaje producent siłowników hydraulicznych główną funkcją dławnicy jest zamknięcie komory ciśnieniowej. Dławnica zawiera zintegrowany układ uszczelniający tłoczysko. Dławnica jest połączona z korpusem / cylindrem siłownika za pomocą gwintu, śrub, albo zawleczką. standardowo zestaw uszczelniający w skład którego wchodzą prowadnice, O-ringi uszczelka od wewn, strony dławnicy oraz uszczelka zgarniająca

Główną funkcją tłoka jest oddzielenie strefy ciśnienie wewnątrz cylindra. Tłok jest obrabiana z rowkami, aby pasowały elastomerowych lub metalowych uszczelek i elementów nośnych. Uszczelki te mogą być pojedyncze lub podwójne działające. Różnica ciśnień po obu stronach tłoka siłownika powoduje wypychanie tłoku lub jego chowanie. Tłok jest przymocowany do tłoczyska za pomocą spawu, śruby lub nakrętki w celu przekazania ruchu liniowego.

Tłoczysko - standardowo pręt chromowany najczęściej występujący CK45 lub CK45 hartowany

zastosowane uszczelki  / zaprojektowane zgodnie do ciśnienia maksymalnego siłownika, prędkości skokowej, temperatura otoczenia, podłoża i zastosowania roboczego. Uszczelnienia tłoków są inne  przy siłownikach jednostronnych dwustronnych. Ogólnie rzecz biorąc, uszczelki elastomerowe wykonane z kauczuku nitrylowego, poliuretan lub innych materiałów są najlepsze w niższych temperaturach otoczenia, natomiast uszczelki wykonane z Fluorocarbon Viton są lepsze dla wyższych temperatur. Uszczelki metalowe są również dostępne i wytwarzane z żeliwa i innych materiałów jak metale szlachetne miedź lub brąz. Związki uszczelnień tłoczysk są kauczuk nitrylowy, poliuretan lub Fluorocarbon Viton. Uszczelniacz zgarniający są wykorzystywane w celu wyeliminowania zanieczyszczeń, takich jak wilgoć, brud i kurz osadzających się na tłoczysku, które mogą spowodować znaczne uszkodzenie ścianek cylindrów, tłoczysk, uszczelek i innych komponentów. najczęściej stosuje się zgarniacze wykonane z poliuretanu.

Istnieje wiele części składowych, które tworzą część wewnętrznej cylindra hydraulicznego. Wszystkie te elementy tworzą elementy w pełni sprawne czynią siłownik dobrze działającym elementem hydrauliki siłowej


siłowniki hydrauliczne zastosowane m.in. w maszynach budowlanych (koparki, spychacze i równiarki dróg) i magazynowanie (wózki widłowe, ładowarki). Są one również wykorzystywane w przemyśle ciężkim, takich jak dźwigi, platformy wiertnicze i dużych pojazdów terenowych w górnictwie i przemyśle.
Tłoczysko cylindra hydraulicznego działa zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz cylindra i w związku z tym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz musi być przystosowane do otaczających go warunków - płynu i czynniki atmosferyczne
Siłowniki hydrauliczne stanowią najbardziej integralną część wielu systemów hydraulicznych. Jest to powszechna praktyka, w przypadku chęci demontażu w celu naprawy siłownika
trzeba rozpiąć go z układu całego urządzenia . Kontrola emisji wycieków i kontrolowania części cylindra (szczególnie uszczelnień) jest pomocne w rozpoznaniu przyczyny problemu i decyzji oraz możliwościach naprawy odpowiednio do uszkodzeń. 


4 komentarze:

  1. Jeżeli szukacie części komatsu w dobrej cenie, to zdecydowanie polecam Wam oferte ze strony https://komatsu-czesci.pl, z której sam korzystam i jestem bardzo zadowolony. Wszelkie informacje szczegółowe znajdzieice na stronie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W maszynach również ważne jest to, aby niezawodnie działały pompy rexroth . A wiadomo, że z biegiem czasu wszystko się psuje, zużywa. Dlatego warto też wiedzieć o firmie Manflex, która oferuje regenerację, jak i serwis owego elementu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hydraulika siłowa to trudne zagadnienie, jeśli ktoś podejmuje się naprawy elementów takiej hydrauliki to musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Poszukując serwisu pomp hydraulicznych, silników czy rozdzielaczy hydraulicznych możecie trafić na stronę https://banat.pl/naprawa-regeneracja/regeneracja-pomp-hydraulicznych/ . Znaleźć tam można dane kontaktowe tego serwisu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Znalezienie niezawodnych komponentów do systemów hydrauliki siłowej może być wyzwaniem, ale na https://hydro-dex.com/ znajdziesz produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości. Ich oferta obejmuje szeroki zakres części, od pomp po zawory, które są kluczowe dla efektywnego działania każdego systemu. To świetne źródło dla profesjonalistów szukających niezawodnych rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń