poniedziałek, 20 czerwca 2016

jak naprawić zawory hydrauliczne

Ciśnienie / energia wytwarzane przez pompy w układzie hydraulicznym kierowane na siłowniki lub silniki obrotowe przepływa z olejem roboczym przez zawory hydrauliczne. Liczba jak i różnorodność zależy od rodzaju i modelu układu hydraulicznego.

Najczęściej stosowane zawory hydrauliczne:

1 STERUJĄCE KIERUNKIEM PRZEPŁYWU
   a)  ROZDZIELACZE:
 • suwakowe
 • obrotowe
 • zaworowe 
   b)  ZAWORY ODCINAJĄCE:
 • proste 
 • zwrotne 
2 STERUJĄCE CIŚNIENIEM
   a) MAKSYMALNE
 • bezpieczeństwa 
 • przelewowe
   b) REDUKCYJNE
   c) PRZEŁĄCZAJĄCE
   d) REGULUJĄCE CIŚNIENIE
 • różnicowe
 • stałego stosunku ciśnień
3 STERUJĄCE NATĘŻENIEM PRZEPŁYWU
   a) DŁAWIĄCE
   b) REGULATORY PRZEPŁYWU
 • dwudrogowe
 • trójdrogowe
   c) DZIELNIKI STRUMIENIA

Skupimy się tutaj na pierwszej grupie tzn. rozdzielaczach. Rozdzielacze hydrauliczne wpinane zazwyczaj pomiędzy podzespołami zasilającymi (wytwarzającymi energię) a elementami wykonawczymi. Zadaniem rozdzielacza hydraulicznego jest skierowanie oleju do określonego miejsca w zamkniętym obwodzie hydraulicznym lub danego podzespołu. Najczęściej są nimi silniki hydrauliczne lub siłowniki, po czym odprowadzenie do zbiornika oleju.

Przykład rozdzielacza suwakowego:

składa się z korpusu / obudowy z cylindrycznym otworem posiadającym posiadającym 5 roztoczonych rowków pierścieniowych z otworkami przyłącz. oraz suwaka tłoczkami złączonymi wałkiem. Przesunięcie suwaka w jedną lub drugą stronę w stosunku do neutralnej tzn wyjściowej uzależnione jest od napięcia sprężyny i odbywa się za pomocą dźwigni czyli ręcznie

Rozdzielacz jednostopniowy - sygnał sterujący oddziałuje na suwak, sterowany siłą mięśni (dźwignia, pedał, przycisk) lub mechanicznie (popychacz sprężyna lub rolki), elektrycznie (elektromagnes) lub hydraulicznie strumieniem ciśnienia lub podciśnienia.

Rozdzielacz dwustopniowy - w których sygnał odpowiadający za sterowanie nie działa bezpośrednio na suwak. W tyk rozdzielaczach najczęściej stosowane złożone sterowanie elektryczno - hydrauliczne


zdjęcie rozdzielacza:
naprawa rozdzielaczy hydraulicznych

 
W zależności od układu w jakim są stosowane można sterować nimi ręcznie lub elektrycznie (o napięciu 12V; 24V; 115V). W bardziej rozbudowanych układach hydraulicznych mamy też do czynienia z rozdzielaczami proporcjonalnymi (o których szerzej będzie można przeczytać w kolejnych wpisach - w skrócie jest to rozdzielacz hydrauliczny działający w sposób taki iż od rodzaju natężenia otrzymanego sygnału podaje określony strumień cieczy roboczej o zmiennej ilości i ciśnieniu).

Naprawa rozdzielaczy hydraulicznych dobrze opisana na stronie METAL-SERW w zależności od rodzaju typu i konstrukcji nie jest niczym skomplikowanym dla firm z doświadczeniem w ich regeneracji.


TUTAJ PROSTY I FAJNY FILM OPISUJĄCY PRACĘ ROZDZIELACZA
 
W rozdzielaczach hydraulicznych ze względu na ciągłą pracę często dochodzi do awarii dlatego proponujemy regularny przegląd tego podzespołu w Państwa maszynach / urządzeniach i serwisowanie w odpowiednim czasie - oczywiście tylko w sprawdzonych serwisach. Najczęstszą przyczyną niepoprawnego działania w/w zaworów jest przepuszczanie ciśnienia - należy zastosować nowe uszczelnienie oraz wyrobienie się / wytarcie się lub uszkodzenia suwaka - należy go zregenerować lub wymienić z danej sekcji. W przypadku cięższych awarii dochodzi do uszkodzenia korpusu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz